Носківці

Носківці після великих містечкових сіл Браїлів та Станіславчик — трете за величиною поселення Жмеринського району.

Припускають, що територія Носковець знаходиться в міжріччі Мурафи і Мурашки, вздовж них поширені вапнякові породи-відклади колишнього Сармадського моря (так звані Мурафські товтри), у яких існують підземні ходи у вапняках, що сполучають їх з річкою Мурашка. Так риба з чорного ставу могла попасти в сусіднє село, у Кацмазівську Мирашку. (Міркування О. М. Гусака про існуючу легенду Чорного ставу — асистента кафедри фізичної географії Вінницького університету). 

Перша письмова згадка про нього відноситься:

« ...у 1431 р. литовський князь Ягайло записав це село Лаврентію Ціолко і його сину Петрові «

(М. Грушевський. «Барське старостатство»).

Звичайно, село існувало до його «пожалования». На його території й околицях при земляних роботах у різних місцях нині віднаходять матеріальні знахідки трипільської культури, ранніх хліборобських та скотарських племен Південно-Східної Європи(2- 1,7 тисячі років до нашої ери). Дещо могли б розповісти з штора села місцеві топоніми, місцеві географічні назви, хоч їх частково змінювали власники, щоб увіковічнити своє ім'я.

Назва села, вважають, походить від першого поселенця Мойси Мороза, який поселився біля потужних джерел, з яких витікав струмок. Джерела зберегли назву — «Морозові криниці».

« Саме навколо цих джерел на двох пагорбах, розділених глибоким яром, на дні якого ще й тепер пробігає струмок від тих криниць, забудувалось поселення. Спочатку воно називалось Мойсівці, потім, за народним переказами, Москівці, а значно пізніше якимось землевласником перейменовано у Носківці. «

(М. П. Солоненко — місцевий краєзнавець).

За демографічними розрахунками у 1431 р. село було значних розмірів і добре заселене. За приростом чисельності населення (у 1898 році було 3368 душ) на таку кількість населення потрібно тривалий час — до 1000 років. (М. П. Солоненко — місцевий краєзнавець).

У селі залишилася пам'ятка архітектури — палац, збудований у XVII ст. у романському стилі за проектом невідомого архітектора, він має арочний в'їзд, підземний хід.