В чому полягає небезпека стихійної торгівлі?
Стихійна торгівля вже стала звичним і невід’ємним атрибутом життя населення сіл та міст. Цьому сприяє не лише соціально-економічне становище в країні, а й те, що громадяни не замислюються над тим, в якій мірі можна нашкодити здоров’ю, якщо харчуватися зі стихійних ринків надаючи перевагу продуктам харчування, які реалізують із землі, не задумуючись про їх безпечність, де зберігались і як вони транспортувались, ким та в яких умовах вони виготовлені. Не зважають покупці і на бруд, що летить на продукти з вулиці від машин та з-під ніг перехожих, не згадують вони повідомлення у засобах масової інформації про гострі кишкові отруєння серед тих осіб, які вживали продукти, придбані у місцях стихійної торгівлі, вважаючи, що з ними цього не трапиться. Споживачі не уявляють, який ризик тягне за собою здійснення покупок в несанкціонованих місцях торгівлі. Покупець, купуючи їжу на вулиці, бере відповідальність на себе та повинен усвідомлювати всі ризики для свого здоров’я.
Продаж харчових продуктів дозволяється здійснювати лише через належним чином обладнанні та зареєстровані об’єкти торгівлі. Харчові продукти і продовольча сировина, які надходять у торговельну мережу, супроводжуються документами, що засвідчують їх безпеку. Відповідальність за дотримання умов зберігання та реалізації продуктів несуть керівники об’єктів торгівлі.
Стихійна торгівля – це продаж товарів поза межами зазначених об’єктів. Найчастіше місця стихійної торгівлі виникають у місцях масового перебування людей: зупинки громадського транспорту, вокзали, автомобільні шляхи, площі. Нерідко торгівля ведеться «з землі». Особи, які реалізують продукцію, не проходять медичних обстежень, і можуть бути носіями небезпечних інфекційних захворювань, таких як туберкульоз, сальмонельоз, дизентерія та інші. При відсутності документів неможливо встановити виробника продукції, умови зберігання і транспортування продукції, термін її придатності до споживання. А якщо людина отруїться такими продуктами, вона не зможе довести цей факт, бо немає суб’єкта, якому можна пред’явити звинувачення.
Люди запевняють, що корова у них здорова і дає дуже добре молоко, м'ясо отримане від здорової тварини, а риба свіжа. Але ж це ніким не доведено, це лише нічого не варті слова. Тварина може бути взагалі не досліджена на заразні для людей хвороби, або хвора, в продукції від неї можуть міститися небезпечні мікроорганізми або паразити. Невідомо в яких умовах виготовлялися такі продукти, можливо в брудних приміщеннях, в брудному посуді, контактуючи з незрозумілими людьми, тваринами, брудним одягом та немитими руками, з вільним доступом мух та гризунів.
«Невдале» придбання харчових продуктів на стихійних ринках – це шлях до недешевого лікарняного. Кожна людина повинна замислюватись перед тим, як почати годувати родину з небезпечних місць торгівлі.
Тому, звертаємося до мешканців територіальної громади із закликом не купувати харчові продукти в місцях стихійної торгівлі та застерігаємо всіх від небезпеки, яка пов’язана із вживанням цих небезпечних продуктів! Пам’ятайте, купуючи такі продукти ви заохочуєте їх продаж, що в свою чергу зменшує ефективність заходів, що вживаються для боротьби із стихійною торгівлею поліцією та місцевою владою.
Купуйте безпечні харчові продукти на агропродовольчих ринках та в продовольчих магазинах.
Жмеринське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області.