Громадський бюджет (бюджет участі) – демократичний процес, який надає можливість кожному жителю брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення громади та/або голосування за них.
Тобто це спосіб визначення видатків частини бюджету громади за допомоги прямого волевиявлення членів територіальної громади. Мешканці громади самостійно пропонують та обирають, на що саме витратити частину коштів бюджету.
Громадський бюджет – це механізм для того, аби знаходити порозуміння між владою та людьми, долати корупцію, робити громаду кращою та дати можливість кожному мешканцю відчути причетність та відповідальність за те, якою буде його громада.
Громадський бюджет – це можливість підготувати свій проект (ініціативу) та подати його до відповідної комісії. Комісія перевірить ваш проект на відповідність умовам конкурсу і, якщо все в порядку, допустить його до голосування.
Будь-який мешканець громади може подати проект, пов’язаний із покращенням життя у громаді, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як його проект реалізують у рамках громадського бюджету.
Працює все це наступним чином:
- спочатку сільська рада приймає рішення про доєднання до однієї з платформ, розробляє та затверджує нормативно-правову базу;
- після того, як буде прийняте рішення про запровадження громадського бюджету, кожен мешканець громади зможе підготувати та подати свою ідею на умовах, які будуть визначені рішеннями сільської ради;
- після завершення терміну подачі проєктів має відбутися їх оцінка і прийняте рішення про допущення чи не допущення проектів до голосування;
- вже після того, як буде вирішено, які проекти допущено до голосування, має відбутися, власне, саме голосування.
Кожен член територіальної громади має можливість проголосувати, наприклад, не більше, ніж за 2 проекти. Свої голоси можна віддати як через електронну систему, так і проголосувати у паперовому вигляді. Але незважаючи на це, всі голоси підсумовуються і відображаються в електронній системі. Ті проекти, які набрали найбільше голосів, будуть профінансовані наступного року.
Проекти громадських бюджетів можна подати як особисто, так і засобами електронної пошти на скриньку stanislavotg@ukr.net.